Aktualności

Jak skutecznie, samemu uczyć się języków obcych?

09.05.2021,Jak skutecznie, samemu uczyć się języków obcych?

Nie ulega wątpliwości , że znajomość choćby jednego języka obcego w stopniu komunikacyjnym jest bardzo potrzebna w codziennym życiu, czy to podczas podróży zagranicznych, czy to w pracy lub też przy konsumowaniu rozrywki.
Nie każdy może regularnie uczęszczać na lekcje języka obcego, a bywa też, że z takich lekcji  niewiele wynosimy, z różnych przyczyn.
Jak zatem poradzić sobie samemu z rozwijaniem znajomości języków obcych? Oto kilka  rad, które okazały się dla mnie niezwykle skuteczne na różnych etapach  nauki języka angielskiego.
1.    Bądź otwarty na język obcy, który jest wokół Ciebie. Reklamy, ulotki, napisy, instrukcje, wywieszki, nazwy produktów, itp. mogą posiadać wyrażenia z języka obcego. Zauważ je i spróbuj zrozumieć/znajdź ich  znaczenie w słowniku. (np. od czego pochodzi nazwa produktu leczniczego VapoRub?)
2.    Dużo czytaj w języku obcym. Czytanie ze zrozumieniem jest pierwszą i najważniejszą umiejętnością, która rozwija się u uczącego się języka obcego. Przez czytanie masz największy kontakt z bogactwem słownictwa i struktur składniowych języka. Czytaj wszystko – od wpisu internetowego do książek obcojęzycznych (polecam lektury uproszczone tzw. Easy Readers na różnych poziomach, które można nabyć w księgarni obcojęzycznej)
3.    Kolejną ważną umiejętnością jest rozumienie tekstu słyszanego. Zacznij od interesujących Cię filmików na YouTube lub fragmentów filmów na DVD. Polecam trzykrotne wysłuchanie niedługiego fragmentu – najpierw bez napisów (próbujemy zrozumieć jak najwięcej), ponownie z napisami w języku oryginalnym (sprawdzamy niezrozumiałe słowa/wyrażenia w słowniku), i trzeci raz bez napisów (pamiętając już to co sprawdziliśmy, powinniśmy zrozumieć dużo więcej niż za pierwszym razem).
4.    Próbuj mówić. Najpierw wyrażeniami a potem całymi zdaniami. Możesz na początku powtarzać po aktorach/lektorach w słuchanym przez Ciebie tekście. Jeśli nie masz do kogo mówić, mów do siebie. O wszystkim – co widzisz dookoła, co robisz teraz, co inni robią, co robiłeś wczoraj, itp.
5.    Nie zapomnij o pisaniu. Zacznij od krótkich tekstów. Możesz wykorzystać narzędzia online np. www.mystorybook.com. Daj komuś Twoje teksty do przeczytania i sprawdź, czy są one komunikatywne. Jeśli nie, pracuj nad tym,  żeby były.
6.    Korzystaj z narzędzi znalezionych w Internecie:
      a.    słowniki – np. www.diki.pl, dictionary.cambridge.org, www.linguee.pl, itp.
      b.    narzędzia do uczenia się słownictwa: np. quizlet.com, quizizz.com
      c.    narzędzia do ćwiczenia wymowy: np. www.speechace.com
      d.    narzędzia z krótkimi tekstami, testami i innymi aktywnościami: np. www.simpleenglishnews.com
7.    Nigdy się nie poddawaj! Uczymy się przez całe życie.

mgr Andrzej Ślusarczyk